Kako sigurno rukovati vrtnom opremom
Sanjate o savršeno održavanom vrtu, ali niste sigurni kako pravilno koristiti vrtne strojeve? Osim optimalno podešenog uređaja i kvalitetnog goriva, za lijepo pokošeni travnjak ključno je sigurno rukovanje vrtnom tehnikom te upotreba odgovarajuće zaštitne opreme. Kako biste izbjegli neželjene ozljede, donosimo vam savjete i preporuke kako sigurno koristiti vrtnu tehniku poput kosilice, motorne pile ili trimera.
Pravilno rukovanje vrtnom tehnikom ne može proći bez zaštitne opreme.
Pažljivo proučite upute
Prije nego što počnete koristiti vrtnu tehniku, obavezno pročitajte upute za uporabu. Tamo ćete pronaći ključne informacije o ispravnom rukovanju uređajem te o odgovarajućem tipu goriva i ulja. Ove smjernice nikako nemojte zanemariti, jer njihovo pridržavanje osigurava sigurnost rada, dug vijek trajanja uređaja i minimizira rizik od kvarova.
Zaštitna oprema je neophodna
Pri radu s vrtnom tehnikom prvenstveno razmišljajte o zaštiti očiju, ušiju i ruku. Rad s motornom pilom i trimerom posebno je rizičan, jer sitni komadići drveta i pokošene trave lete posvuda. Kako biste izbjegli moguće ozljede lica ili ruku, koristite zaštitne rukavice, zaštitne naočale ili vizire, koji pokrivaju cijelo lice.
Vrtni strojevi nisu tihi uređaji, a dugotrajna izloženost buci može uzrokovati oštećenje sluha. Najbolje ćete se zaštititi pomoću čepića za uši ili specijalnih slušalica koje prigušuju buku. Također, vodite računa o sigurnosti osoba u vašoj blizini. Budući da će vam sluh biti oslabljen, uvijek budite svjesni svoje okoline kako biste spriječili moguće nesreće.
Zaboravite kratke hlače i sandale
Većina radova u vrtu odvija se ljeti, kada su kratke hlače i otvorena obuća uobičajeni. No, kada koristite vrtnu tehniku, to ne vrijedi. Bez obzira koristite li benzinsku kosilicu, električnu kosilicu ili trimer, uvijek se obucite u duge hlače i zatvorenu, čvrstu obuću.
Kosilice su opremljene oštrim noževima koji mogu pri udaru lako odbaciti kamenčić ili granu prema vama i ozlijediti vas. Isto tako, strune trimera pri velikim brzinama izbacuju pokošenu travu, sitne kamenčiće i druge predmete. Stoga se odjenite u zaštitnu odjeću koja će prekriti i zaštititi većinu vašeg tijela. Za rad s motornom pilom preporučuje se čvrsta odjeća i rukavice otporne na prorezivanje.
Za košnju trave kosilicom obujte čvrstu obuću, nosite zaštitne rukavice i duge hlače.
Pripremite teren prije košnje
Osim odabira odgovarajuće odjeće, zaštitne opreme i samog stroja, trebate pripremiti teren prije košnje. To uključuje uklanjanje grana, kamenčića, dječjih igračaka i drugih predmeta koji bi vam mogli smetati tijekom rada.
Prije košnje pregledajte cijelu površinu kako biste spriječili neugodna iznenađenja poput neravnog terena ili rupa. Tako ćete osigurati glatku, sigurnu košnju bez kvara kosilice.
Vrstu stroja prilagodite terenu. Za manje površine s pravilnim oblicima pogodne su ručne baterijske ili električne kosilice. Za veće površine koristite benzinsku kosilicu, koja je snažnija i pokretnija. Ako radite na većim površinama s visokom travom i teško dostupnim terenima, najbolji izbor bit će trimer, jer je dizajniran za zahtjevne uvjete.
Kako sigurno rukovati kosilicom?
Prije nego što pokrenete kosilicu, provjerite jesu li svi dijelovi stroja u dobrom stanju, čisti i na svom mjestu. Kod električnih kosilica obavezno provjerite da je napojni kabel neoštećen te da je produžni kabel prikladan za vanjsku upotrebu. Nikada ne stavljajte ruke ili noge blizu noževa kosilice. Ako ih trebate očistiti, uvijek prvo isključite kosilicu i odspojite napajanje.
Sigurna košnja također ovisi o vremenskim uvjetima. Kosilicu nikada nemojte koristiti po kiši ili kada je trava mokra, jer može doći do klizanja ili električnog udara. Kod rada s električnom kosilicom, pazite da se ne spotaknete o kabel ili ga ne pregazite kosilicom. Ako trebate premjestiti kosilicu s jedne površine na drugu, primjerice preko šljunčane ili asfaltne staze, uvijek je isključite i prenesite.
Kada završite s košnjom, slijedite pravilan postupak isključivanja stroja. Prvo zaustavite motor kosilice. Kod benzinskih modela, pomaknite polugu u položaj "stop" ili "isključeno" i pričekajte da se motor potpuno zaustavi i ohladi. Odspojite kabel paljenja i svjećicu kako biste spriječili slučajno pokretanje. Električnu kosilicu isključite pomoću prekidača, a zatim iskopčajte napojni kabel iz utičnice. Kod akumulatorskih kosilica, potrebno je izvaditi bateriju i spremiti je na sigurno mjesto.
Kako sigurno koristiti trimer?
Prije pokretanja trimera, provjerite tehničko stanje uređaja – zaštitni poklopci moraju biti na mjestu, glava sa strunom mora biti čvrsto pričvršćena, a rad motora stabilan bez okretanja reznog alata u praznom hodu. Nemojte pokretati trimer u zatvorenim prostorima, gdje nema odgovarajuće ventilacije ispušnih plinova.
Kada radite s trimerom, provjerite je li teren prikladan za košnju. Izbjegavajte rad u kišnim uvjetima, pri jakom vjetru ili mrazu. Ako trebate prijeći s jedne površine na drugu na udaljenosti većoj od 50 m, isključite trimer. Zaustavite rad prekidačem na ručki i uvjerite se da je motor potpuno ugašen i da se glava trimera ne okreće.
Rad s trimerom zahtijeva zaštitu očiju, ušiju, nogu i ruku. Ne zaboravite zaštitne slušalice, naočale ili vizir i otpornu radnu odjeću.
Kako sigurno koristiti motornu pilu?
Motorna pila nezaobilazan je alat za svakog majstora i vlasnika okućnice. Koristi se kako u vrtu, tako i u šumi, ali budući da je riječ o moćnom stroju, nužno je pridržavati se sigurnosnih mjera.
Prije svake uporabe potrebno je provjeriti stanje stroja i osigurati da su svi dijelovi na svom mjestu. Prije pokretanja pile, uvjerite se da nema djece, kućnih ljubimaca ili drugih osoba u blizini, koje bi mogle biti ugrožene.
Pri radu pazite da ne režete gornjom stranom ili vrhom vodilice pile, jer to može izazvati povratni udar uređaja prema vama. Pila bi trebala biti postavljena tako da se rezani materijal oslanja na donji dio kućišta motora. Ako planirate zahtjevnije radove poput sječe stabala, ne pokušavajte to učiniti sami – uvijek angažirajte profesionalca.
Kako sigurno koristiti motornu pilu?
Osim zaštitnih naočala i rukavica, koje su neophodne za rad s motornom pilom, sam uređaj opremljen je ugrađenim sigurnosnim značajkama. Tu spada hvatač lanca, koji sprječava ozljede u slučaju pucanja ili ispadanja lanca, te kočnicu lanca, koja automatski zaustavlja lanac prilikom aktivacije ručicom. Zato je važno da uvijek držite pilu s obje ruke. Nakon isključivanja pile, pričekajte da se motor i lanac potpuno zaustave prije nego što je sigurno odložite.
Redovita provjera i održavanje strojeva
Kako bi vrtna oprema ostala u dobrom stanju što dulje, potrebno joj je posvetiti redovitu njegu. Bilo da koristite trimer, kosilicu ili motornu pilu, nakon svake upotrebe preporučuje se očistiti stroj od ostataka trave, drva i drugih nečistoća. Kod kosilica je važno redovito oštriti ili, po potrebi, u potpunosti zamijeniti noževe.
Redovito održavanje također uključuje zamjenu goriva i ulja, idealno na početku sezone. Uvijek se pridržavajte uputa proizvođača, gdje ćete pronaći odgovarajuću vrstu tekućine i učestalost zamjene. Obratite pažnju i na zamjenu istrošenih dijelova, poput uljnih filtera kod kosilica, remenja ili glave trimera. Detaljniji servis najbolje je obaviti na kraju sezone, prije nego što se strojevi pohrane za zimu.
Redovito održavanje uključuje čišćenje strojeva, zamjenu tekućina i provjeru funkcionalnosti.
Pravilno skladištenje strojeva i kemikalija
Nakon košnje trave i obrade drva, preostaje još ispravno pohraniti vrtnu opremu i kemikalije. Odaberite suho, natkriveno mjesto, gdje se uređaji mogu odložiti u radnom položaju. Kosilice i ostali alati najbolje je pokriti zaštitnom ceradom ili sličnim pokrovom.
Gorivo iz spremnika strojeva treba isprazniti kako bi se spriječilo začepljenje motora tijekom zime. Ulje i ostale kemikalije koje planirate koristiti sljedeće sezone, najbolje je čuvati u originalnim spremnicima, čvrsto zatvorene, na suhoj lokaciji zaštićenoj od kiše, i to najduže šest mjeseci. Tekućine koje više nisu korisne odvezite na reciklažno dvorište.
Sigurnosna oprema i rezervni dijelovi na jednom mjestu
Sigurna upotreba vrtnih strojeva nikada nije bila lakša. U našoj web trgovini pronaći ćete sve na jednom mjestu – zaštitnu opremu i rezervne dijelove, koji su vam potrebni za održavanje strojeva. Ako trebate savjet pri odabiru, slobodno nas kontaktirajte.
Izvor fotografija: Depositphotos.com